Νίκησε για τον Άλκη ο Άρης

από xper
δημοσιεύτηκε3 February, 2022
ΧΩΡΙΣσχόλια

Σε βαρύ κλίμα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» μετά τον πρόσφατο άδικο χαμό του οπαδού του Άρη Άλκη, οι «κίτρινοι» νίκησαν με 2-1 την ΑΕΚ για την 21η αγωνιστική της Super League.

Το σουτ του Λούκας Σάσα στο 10′, με τον Παναγιώτη Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ, ήταν η πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 25′, αλλά το σουτ του Στίβεν Τσούμπερ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μάριου Σιαμπάνη, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα μπλόκαρε και το αριστερό πλασέ του διεθνή Ελβετού μεσοεπιθετικού.

Στο ημίωρο, ο Αντριάν Κορντέρο Βέγκα καταλόγισε πέναλτι σε μονομαχία του Λούκας Σάσα με τον Γιώργο Τζαβέλλα, ωστόσο με την παρέμβαση του VAR, ο Ισπανός ανακάλεσε την απόφασή του.

Ο Άρης προειδοποίησε στο 42′, με τον Τσιντώτα να διώχνει δύσκολα το σουτ του Χαβιέ Ματίγια, αλλά στο επόμενο λεπτό, ο Εντιαγέ με πανέξυπνο τακουνάκι έπειτα από τη σέντρα-σουτ του Λούμορ Αγκμπενιένου έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, σε καίριο χρονικά σημείο.

α

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, πάντως, ο Γεβγέν Σάκχοφ σπατάλησε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Η είσοδος του Πέτρου Μάνταλου έκανε πιο κινητική την ΑΕΚ. Στο 58’ ο Τσούμπερ ξεπέρασε την αντίσταση του Σιαμπάνη, αλλά βγήκε αρκετά δεξιά κι όταν γύρισε την μπάλα στον Μάνταλο, πρόλαβε να απομακρύνει ο Ντάνιελ Σούντγκρεν.

Κάκιστο θέαμα στο υπόλοιπο του δευτέρου ημιχρόνου, με πολλά φάουλ και καθυστερήσεις και με τον Αργύρη Γιαννίκη να δοκιμάζει και το 3-5-2 στο τελευταίο 15λεπτο, παίζοντάς τα όλα για όλα.

Ο Άρης βρήκε χώρους, αλλά ο Τσιντώτας σταμάτησε τον Εντιαγέ στο 82’ ενώ από το κόρνερ που ακολούθησε, ο Φαμπιάνο Λέισμαν αστόχησε με το κεφάλι.

Δυο λεπτά μετά, από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και αναμπουμπούλα στην περιοχή του Άρη, ο Αραούχο με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι νίκησε τον Σιαμπάνη για το 1-1.

5

Ο Σάκιτς, όμως, είχε την τελευταία λέξη δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς, πλασάροντας όμορφα μετά την πάσα του Κριστιάν Λόπεθ.

Με το «τρίποντο» αυτό, η ομάδα του Άκη Μάντζιου πλησίασε στην πρώτη εξάδα ενώ ο «Δικέφαλος» σπατάλησε την ευκαιρία να περάσει, έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Διαιτητής: Αντριάν Κορντέρο Βέγκα (Ισπανία)

Κίτρινες: Καμαρά – Τζαβέλλας, Σιμόες, Χατζισαφί, Τάνκοβιτς.

α

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ (90’+1’ Λόπεθ), Ματίγια, Σάσα, Ιτούρμπε (62’ Ματέο), Εντιαγέ (83’ Σάκιτς), Μαντσίνι (84’ Μάνος), Καμαρά.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (78’ Λε Ταλέκ), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (77’ Ανσαριφάρντ), Σιμάνσκι (85’ Τάνκοβιτς), Σιμόες, Σάκχοφ (46’ Μάνταλος), Λιβάι (90’+4’ Βράνιες), Αραούχο, Τσούμπερ.

πηγή:ertnews.gr