![Με πάσα τιμή εορτάσθηκε η επέτειος της Εθνικής Παλιγγενεσίας στο Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης](/sites/default/files/styles/new_vrd_title/public/2023-03/337347046_496212325890594_1592252571554521645_n.jpg?itok=ACYI6Yqs)
Παρέλαση στο Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης
Με πάσα τιμή εορτάσθηκε το Σάββατο 25 Μαρτίου 2023 η 202η επέτειος της Εθνικής Παλιγγενεσίας και ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου στο Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης.
![υ](/sites/default/files/inline-images/thumb%CF%85%CF%85nail.jpg)
Οι εορταστικές εκδηλώσεις ξεκίνησαν με δοξολογίες στους Ιερούς Ναούς Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων και Αγίας Παρασκευής Μενεμένης
![η](/sites/default/files/inline-images/thumbn%CF%85%CF%85%CF%85ail.jpg)
ενώ ακολούθως τελέστηκαν Επιμνημόσυνες δεήσεις στο Μνημείο του Εθνομάρτυρος Μητροπολίτου Χρυσοστόμου στην Πλατεία Τσομπάνογλου στη Μενεμένη και στο Μνημείο της Αγωνιζόμενης Μάνας του Λαού στην Πλατεία Επταλόφου στους Αμπελόκηπους.
![υ](/sites/default/files/inline-images/thumbna%CF%85%CF%85il.jpg)
Τους πανηγυρικούς της ημέρας εκφώνησαν στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής Μενεμένης ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων – Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου ενώ στην πλατεία Επταλόφου η Μαρία Χατζηαγγελίδου, Μαθήτρια της Γ’ Λυκείου του 1ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων.
![υ](/sites/default/files/inline-images/thumbnail_51.jpg)
Ακολούθως πραγματοποιήθηκαν οι παρελάσεις της μαθητικής νεολαίας και των συλλόγων του δήμου στην οδό Θωμά Χατζίκου στη Μενεμένη
![υ](/sites/default/files/inline-images/thumb%CF%85%CF%85%CF%85nail.jpg)
και στις οδούς Μεγάλου Αλεξάνδρου και Γιάννη Χαλκίδη στους Αμπελόκηπους.
![o](/sites/default/files/inline-images/337672792_768471154671467_4700219579256493109_n.jpg)
![υ](/sites/default/files/inline-images/thumb%CF%85nail_0.jpg)
Δείτε σχετικό βίντεο εδώ: https://youtu.be/9h5fai8qXLI
Διαβάστε τους πανηγυρικούς της ημέρας εδώ: https://www.ampelokipi-menemeni.gr/me-pasa-timi.../