![παρ](/sites/default/files/styles/new_vrd_title/public/2023-10/DSC08697.jpg?itok=rhVE8JS8)
Ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου στον δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης
Δήλωση του δημάρχου Λάζαρου Κυρίζογλου
Με τιμή και λαμπρότητα, πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου στο Δήμο μας.![3]()
![3](/sites/default/files/inline-images/396130541_722252389943224_4781125199812537856_n.jpg)
Στη Δημοτική Κοινότητα Μενεμένης τελέσθηκε η Δοξολογία στον Ιερό Ναό της Αγίας Παρασκευής, με την συμμετοχή σχολείων, πολιτιστικών και αθλητικών συλλόγων της Μενεμένης και του Αγίου Νεκταρίου. ![3]()
![3](/sites/default/files/inline-images/396922190_722252466609883_5056416700268257996_n.jpg)
Ακολούθησε η Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο του Εθνομάρτυρος Μητροπολίτου Χρυσοστόμου (πλατεία Τσομπάνογλου) και η εκφώνηση του Πανηγυρικού της ημέρας από την κ. Μουταφίδου Ελένη, εκπαιδευτικό του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μενεμένης. ![3]()
![5]()
![5]()
![5]()
![6]()
![5]()
![3](/sites/default/files/inline-images/DSC08582.jpg)
![5](/sites/default/files/inline-images/DSC08608.jpg)
![5](/sites/default/files/inline-images/DSC08599.jpg)
![6](/sites/default/files/inline-images/DSC08633.jpg)
![5](/sites/default/files/inline-images/DSC08667.jpg)
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η κατάθεση στεφάνων και η παρέλαση της μαθητικής νεολαίας και των συλλόγων.
Στη Δημοτική Κοινότητα Αμπελοκήπων η Δοξολογία τελέσθηκε στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής και η επιμνημόσυνη δέηση στο μνημείο της Αγωνιζόμενης Μάνας του Λαού (στην πλατεία Επταλόφου).![φ]()
![κ]()
![φ](/sites/default/files/inline-images/DSC09004_0.jpg)
![κ](/sites/default/files/inline-images/DSC08999_0.jpg)
Τον Πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο κ. Μοσχοτόγλου Παναγιώτης, υποψήφιος Διδάκτορας Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος. ![υ]()
![υ](/sites/default/files/inline-images/396099853_722252823276514_5463528488430851602_n.jpg)
Ακολούθησε η κατάθεση στεφάνων και η παρέλαση της μαθητικής νεολαίας και συλλόγων στις οδούς Μεγάλου Αλεξάνδρου και Γιάννη Χαλκίδη.